Je možné recyklovať strečovú fóliu?

zlisovaný odpad a recyklácia

Recyklovanie plastov je veľká téma. Ide o našu Zem. Ako sa k nej postaviť, keď si už dnes bez plastov nevieme predstaviť naše fungovanie? Najmä ak ste firma, ktorá predáva baliaci materiál a strečové fólie, ako my…

Dozvedeli sme sa, že umelé hmoty tvoria 11% objemu a necelých 8% hmotnosti z celkového množstva komunálneho odpadu a že priemerný Slovák spotrebuje ročne až 280 kilogramov plastu. A to si teraz nerobíme srandu.

plastový odpad a životné prostredie

plastový odpad

Výborná a potešujúca správa je, že strečová fólia je recyklovateľná, pretože je vyrobená z lineárneho polyetylénu. V našej praxi sa však stretávame s tým, že mnohé firmy by mohli recyklovať ešte viac ako doteraz a tiež menej spotrebovávať.

Naše odporúčania:

a. Používajte predpätú strečovú fóliu, ktorá znižuje spotrebu materiálu až o 60% a je tak šetrnejšia k životnému prostrediu.

b. Používajte štandardné fólie so zníženou hrúbkou.

Pri ostatných plastových materiáloch nie je až tak jednoznačné, či sú recyklovateľné alebo nie. Aby sme vám uľahčili hľadanie, prinášame vám zoznam plastov a výrobkov z nich, ktoré je možné recyklovať a tých, ktoré nie sú recyklovateľné.

1) Medzi recyklovateľné plasty patria:

  • PE (polyetylén) – LLDPE (PE lineárny), LDPE (PE s nízkou hustotou) a HDPE (PE s vysokou hustotou)  vyrobené sú z neho číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka, prepravky fliaš;
  • PET (polyetyléntereftalát) – fľaše od nápojov, sirupov, rastlinných olejov;
  • PP (polypropylén) obaly od sladkostí, tégliky od jogurtov, rôzne plastové nádobky a hračky;
  • PS (polystyrén) – penový polystyrén, poháriky z automatov a iné plastové nádobky;
  • PVC (polyvinylchlorid) – vodoinštalačné a elektroinštalačné rúrky, obaly kozmetických výrobkov, plastové okná, nábytok. 

2) Medzi recyklovateľné plasty nepatria:

  • znečistené obaly chemikáliami alebo olejmi, viacvrstvové obaly, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami), podlahové krytiny, guma, molitan.

Viete správne recyklovať?

  • podrobný prehľad ako správne recyklovať, čo patrí a nepatrí do špeciálnych zberných nádob a niekoľko našich eko tipov nájdete tu!

Pýtate sa, prečo triediť plasty?

Jednoduchá odpoveď. Peniaze a životné prostredie. Ušetrená energia a tým ušetrené náklady. Recykláciou oproti výrobe z primárnych zdrojov ušetríte energiu. Percentuálna úspora energie je v prípade plastov až 97%, pri triedení hliníka 95%, pri oceli je to 74%, pri papieri 70% a pri skle 25%. A kto by v dnešnej dobe nechcel byť efektívny a šetriť tam, kde sa to dá?

Rozklad plastov v prírode a na skládkach je dlhodobý biologický proces. Podľa druhu plastu trvá niekoľko desiatok až stoviek rokov. A keď plasty spálime? Do ovzdušia tým unikajú škodlivé látky.

plastový odpad a životné prostredie

znečistené životné prostredie

Slovensko aktuálne recykluje 16% plastov. Zamerajme sa na to, aby toto číslo rástlo, aby sme mali dôvod na úsmev.

Recyklovať plasty sa oplatí! Nepodceňujme to, začnime každý sám od seba!

UMENIE RECYKLOVANIA SPOČÍVA V TOM, ŽE ZAČNEME A VYTRVÁME!!!

Potešíte našu planétu Zem a vaši zákazníci to určite ocenia tiež.

Sanima, s.r.o.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.