Tajná reč recyklačných symbolov

recyklačný symbol

Obal sa po čase stane odpadom. Kam s ním? Najjednoduchšie je vyhodiť ho do klasického kontajnera na odpad. Tým skončí v spaľovni alebo na netriedenej skládke. V tej chvíli vytvárame problém. Na krajinu sadne lepkavý popol a naše deti a potomkovia na niekoľko generácií ponesú na pleciach našu záťaž…

Chceme to tak? Čo nás môže navigovať, aby sa tak nestalo?

Zoznámte sa. Recyklačné symboly. Málokto im rozumie. Majú svoj skrytý význam.

recyklačný symbol PVC - 03

Ich život začína vtlačením na výrobok alebo obal z umelej hmoty alebo papiera. Podobajú sa na trojuholníkové syry alebo dopravné značky. Keď sa ich dotkneme, šípky nás povedú v nekončiacom cykle ako v rituálnom tanci. Všetko sa točí okolo čísla v strede. 01, 02, 03, 04, 05, 06 a 07 a potom dvojkové 20, 21 a 22. Číslica hovorí: „Všimnite si ma, som dôležitá!“

„Čím si dôležitá?“ môžeme byť zvedaví. A ona: „Označujem recyklovateľný materiál. Nie je plast ako plast. Nie je papier ako papier. Nulkové sú plasty a dvojkové papiere. Separujte a znova použite.“

V symbole pod trojuholníkom je skratka chemického názvu materiálu. „Ja som praktik, užívateľ. Chemický názov, to nie je nič pre mňa,“ možno si poviete. Keď chémia nie je vaša šálka kávy, tak to neriešte… preto máme v strede číslo, ktoré je vo všetkých jazykoch na celej Zemi rovnaké.

Predstavujeme vám recyklovateľné plasty a papier podľa medzinárodných identifikačných čísel.

A. Plasty

recyklačný symbol PET

01 – PET / Polyetyléntereftalát. Bežne pijeme z PET fľaše minerálku, je vhodný  na potraviny. PET je úplne recyklovateľný, a preto po použití považovaný za surovinu. Je pružný alebo tuhý, v závislosti na hrúbke. Okrem fliaš sa z neho vyrábajú tenké filmy, vlákna, syntetický textil – napríklad lodné plachty, či pásy pneumatík. Odhadovaná životnosť PET je viac ako 1000 rokov.PET fľaša

recyklačný symbol HDPE

02 – HDPE / vysokohustotný polyetylén je chemicky odolný, bez zápachu, netoxický a vhodný pre priamy styk s potravinami. HDPE fólie sú šušťavejšie, matnejšie a neprepúšťajú vodu, známe aj ako mikrotén. Vplyvom UV žiarenia postupne degradujú. Z HDPE sú varné vrecká, kojenecké fľaše, vodovodné potrubia, rozvody plynu, palivové nádrže v autách, obaly na čistiace prostriedky a izolačné lepenky.

vodovodné trubky

recyklačný symbol PVC

03 – PVC / polyvinylchlorid sa používa v stavebníctve napríklad na okná, kanalizáciu, podlahy, kde nahrádza tradičné stavebné materiály, ako drevo, betón alebo keramiku. Aj káble, ochranné rukavice, zdravotnícke pomôcky, hračky, gramofónové platne sú z PVC.plastové okná

recyklačný symbol LDPE

04 – LDPE / nízkohustotný polyetylén je bez zápachu, netoxický a výborne zvarovateľný. Najčastejšie sa z neho vyrábajú fólie, ktoré sú čírejšie a mäkšie ako fólie z HDPE. Predstavte si ho ako igelitovú tašku, kôš, prepravku alebo aj detské ihrisko.

LDPE vrecia a sáčky

recyklačný symbol PP

05 – PP / polypropylén vyniká veľmi dobrou chemickou a mechanickou odolnosťou, ľahko sa  zvaruje a tvaruje. V potravinách nám do PP téglikov navážia šalát. Je výborný na laboratórne vybavenie a obaly na chemikálie. Vyrábajú sa z neho aj laná a povrazy, ktoré sú ľahké a dokážu plávať na hladine. Je bezpečnejší pri horení, a preto výborný na elektrické káble.obaly na chemikálie
recyklačný symbol PS

06 – PS / polystyrén je výborný tepelný izolátor v stavebníctve a ľahký obalový materiál. Bežne býva súčasťou obalov na elektrospotrebiče a krehké veci. V nábytkárstve sa používajú polystyrénové guľôčky ako výplň sedacích vakov. Sú z neho jednorazové nádoby na potraviny alebo sa uplatní ako ľahký dekoračný materiál.

menu box

recyklačný symbol OSTATNÉ PLASTY

07 – Ostatné Plasty. Do tejto skupiny patria všetky ostatné plasty.

B. Papier

recyklačný symbol vlnitá lepenka

20 – Vlnitá lepenka vzniká spojením jednej alebo viacerých vrstiev vlnitého papiera, ktoré sa striedavo lepia medzi vrstvy rovného papiera.  Je lacným ochranným, krycím a výplňovým materiálom. Ľahko sa recykluje a jej použitie je ekologické.

papierova vlnita lepenka na balenie tovaru

recyklačný symbol hladká lepenka

21 – Hladká lepenka sa vyrába zo zmesi celulózy a zberového papiera. Skladá sa väčšinou minimálne z troch vrstiev. Má rôznu pevnosť a tvrdosť aj povrchovú úpravu. Je určená hlavne na výrobu škatúľ a obalov od potravín až po farmáciu a hygienu.

hladká lepenka

recyklačný symbol papier

22 – Papier, tento  tenký, hladký materiál vyrábaný zhutnením drevného vlákna, azda netreba predstavovať. Používa sa ako baliaci papier, na výrobu kníh a časopisov, pre kancelárske a umelecké potreby, na čistenie a hygienu alebo ako dekorácia či tapeta.

papierové servítky

zelený bod

Ak sa stretnete s týmto symbolom zeleného bodu, znamená to, že spoločnosť podporuje a vyvíja aktivity pre separovaný zber.

zelený bod

Čo nám hovorí recyklačný znak?

  1. Označujem, z akého materiálu je vyrobený tovar alebo obal.
  2. Pomáham pri rozhodovaní, ako naložiť s obalom alebo tovarom, keď sa stane odpadom.

Na Slovensku málo triedime. Zbytočne vyhodíme do komunálneho odpadu 20% papiera a 7% plastov, ktoré by sme mohli ďalej zužitkovať a zhodnotiť.

Dúfame, že si teraz recyklačné symboly budete viac všímať, že im lepšie porozumiete a oni vám za to pomôžu. Pomôžu vám, keď budete premýšľať čo s papierovým či plastovým odpadom.

Separujme odpad, recyklujme ho, zhodnoťme a znova použime. Myslime aj na naše deti, vnúčatá, ďalšie generácie.

Na akékoľvek otázky o baliacom materiáli a príslušenstve k nemu vám odpovieme, sme tu pre vás!

Ďalšie zaujímavé a užitočné informácie, rady a návody nájdete na www.strecovefolie.sk

Krásny deň Vám praje

kolektív Sanima

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len na účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.